Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

Důvody přechodu na nový televizní standard DVB-T2

Proč se vlastně znovu mění vysílací standard pro pozemní digitální televizi?

Nejde o výmysl samotných televizí nebo vlády, ale důsledek rozhodnutí Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a následně i Evropské komise, podle něhož má být třetina vysílacích kanálů, na kterých v současné době probíhá pozemní televizní vysílání, do poloviny roku 2020 uvolněna pro potřeby mobilních sítí nové generace 5G.

Upozornění Pokud přijímáte televizi přes satelit, kabel nebo IPTV, přechod na DVB-T2 se vás netýká.

Aby bylo zachováno televizní vysílání v současném rozsahu a se všemi programy, na které jste zvyklí, musí se přejít na novější a efektivnější vysílací standard DVB-T2. Ten umožňuje pokrýt Českou republiku z menšího počtu vysílacích kanálů a zároveň zvyšuje kapacitu vysílacích sítí, takže se v éteru může objevit více televizních programů než doposud, včetně stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Stáhněte si komunikační balíček pro obce s termíny přechodu na DVB-T2 a dalšími užitečnými informacemi!

Pro diváky tato změna znamená nutnost pořídit si nový televizní přijímač, a to buď rovnou nový televizor nebo set-top box DVB-T2/HEVC, který připojí ke stávajícímu televizoru (o přijímačích pro DVB-T2 podrobněji zde). Domácnosti, které přijímají televizní signál prostřednictvím společné televizní antény, si ještě musí prostřednictvím majitele nebo správce domu zajistit odbornou úpravu této antény pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2 (více zde).

Přechod na nové vysílání ve standardu DVB-T2 bude probíhat postupně podle jednotlivých regionů. Začne v listopadu 2019 v Praze a skončí v červnu 2020 na Zlínsku. Nejprve budou vypnuty celoplošné televizní sítě ve standardu DVB-T a hned poté budou ze stejných vysílačů spuštěny nové sítě DVB-T2. Nové vysílání ve standardu DVB-T2 ale můžete naladit již nyní prostřednictvím takzvaných přechodových sítí DVB-T2, které budou poté vypínány společně se sítěmi DVB-T.

Přesný časový harmonogram vypínání sítí DVB-T a zapínání sítí DVB-T2 naleznete v samostatné sekci tohoto webu. Obsahuje informace nejen o hlavních vysílačích, ale také menších dokrývačích. Celkem se bude v České republice vypínat 287 vysílačů a dokrývačů DVB-T. Na naší interaktivní mapě si můžete vyhledat podrobnosti o vašem kraji s tabulkami vysílacích kanálů jednotlivých sítí a všemi potřebnými termíny.

Televizní vysílání ve standardu DVB-T bude v České republice ukončeno v průběhu podzimu 2020.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více