Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

Individuální televizní antény

Pokud používáte svoji vlastní anténu, ať už venkovní na střeše nebo za oknem, případně pokojovou, nemusíte v souvislosti s přechodem na nové televizní vysílání DVB-T2 nic měnit. Venkovní antény nebude nutné natáčet jinými směry, protože nové vysílání bude dostupné ze stejných vysílačů jako stávající pozemní digitální televize. Pouze pokud používáte zesilovač pro zkvalitnění signálu ze vzdálenějšího vysílače, mohli byste zaznamenat určité potíže, protože signál DVB-T2 bude díky velkým jednofrekvenčním sítím mezi velkými vysílači kvalitnější a zesilovač by pak mohl působit spíše rušivě.

S obdobnými potížemi se mnohem častěji setkají ti diváci, kteří používají individuální pokojové antény a aktivní antény s vestavěnými zesilovači. U těch se bude problém se zahlcením antény příliš silným signálem (díky zesilovači antény) vyskytovat o poznání více. Obecně platí, že aktivní antény nejsou pro příjem pozemní digitální televize vhodné, zvláště pak v lokalitách, které jsou dobře pokryty signálem. Pokud se tedy chystáte kupovat novou individuální anténu, přístrojům s aktivním prvky se raději vyhněte.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více