Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

Komunikační balíček o přechodu na DVB-T2 pro obce

Na této stránce si můžete stáhnout několik dokumentů, které můžete využít pro informování obyvatel vaší obce o plánovaném vypínání pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T a přechodu na vysílání v novém standardu DVB-T2. Týká se pouze termínů do 15. března 2020, poté byl přechod na DVB-T2 z důvodu opatření proti nákaze novým typem koronaviru COVID-19 přerušen.

Leták s termíny přechodu na DVB-T2:

Praha – barva, ČB

Středočeský kraj – barva, ČB


Tento dokument obsahuje veškeré termíny vypínání celoplošných sítí DVB-T, přechodových sítí DVB-T2 a zapínání finálních sítí DVB-T2 ve vašem kraji. Můžete jej vytisknout a vyvěsit na obecní vývěsce, zveřejnit na vašich internetových stránkách nebo rozeslat občanům e-mailem či datovou schránkou.

Leták s častými dotazy k přechodu na DVB-T2 (PDF – barva, PDF – ČB)
Zpracovali jsme nejčastější otázky a odpovědi k chystanému přechodu na nový typ pozemního digitálního televizního vysílání. Dokument můžete vyvěsit na vaše internetové stránky, úřední desku nebo rozeslat občanům elektronickou poštou či přes datovou schránku.

Banner pro internetové stránky (PNG – čtverec 300 x 300, PNG – obdélník 745 x 100)
Pokud chcete občanům poskytnout úplné informace o přechodu na DVB-T2, můžete využít přiloženého banneru a nasadit jej na vaše internetové stránky. Banner by měl odkazovat na státní informační web www.televizezadarmo.cz, který obsahuje veškeré termíny vypínání starých a zapínání nových vysílačů a informace o přijímačích DVB-T2 a úpravách společných televizních antén.

Televizní spot o přechodu na DVB-T2 (MOV, 92MB)
Video o důvodech přechodu na DVB-T2, které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu pro vysílání v České televizi, můžete umístit na vaše internetové stránky nebo sociální sítě. Vysvětlíte tak občanům, proč dochází ke změně v pozemním televizním vysílání.

Rozhlasový spot o přechodu na DVB-T2 (WAV, 6MB)
Audio spot o důvodech přechodu na DVB-T2 můžete použít pro vysílání v obecním rozhlasu a upozornit občany na podrobnější informace na vašich internetových stránkách nebo na úřední desce.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více