Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

Set-top boxy

Stejně jako u první televizní digitalizace i u přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 lze změnu přijímače vyřešit koupí set-top boxu, který připojíte k vašemu současnému televizoru a vytvoříte tak z něj přístroj schopný reprodukovat nový typ vysílání. Vyjde vás to levněji, než kdybyste kupovali zcela nový televizor (ceny set-top boxů DVB-T2/HEVC začínají na 600 korunách), ale musíte počítat s tím, že vás čeká práce s dvěma dálkovými ovladači (jedním budete zapínat televizor a druhým na set-top boxu volit programy). Mnoho diváků proto dává u hlavního televizoru v domácnosti přednost dražšímu, ale komfortnějšímu řešení: koupi nové televize.

Set-top box ale můžete použít i u dalších televizorů v domácnosti nebo na chatě a chalupě. Vyjde vás to rozhodně levněji, než kdybyste na všechna tato místa kupovali nové televizory. Na trhu jsou i dražší typy set-top boxů, které umožňují nahrávání pořadů, mají funkci TimeShift (pozastavení živého vysílání a poté spuštění od momentu, kdy jste program zastavili) nebo dokonce umí zpracovat hybridní vysílání HbbTV. Takový chytrý set-top box ale musíte připojit k internetu, abyste mohli jeho smart funkce používat. Prostřednictvím HbbTV, tedy červeného tlačítka na ovladači, se pak můžete dostat k archivu pořadů a dalšímu bonusovému obsahu.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více