Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

Společné televizní antény

Používáte společnou televizní anténu (STA)? Připravte se na to, že kromě výměny televizního přijímače nebo koupě set-top boxu vás čeká ještě úprava STA. Společná anténa totiž využívá tzv. kanálové vložky, jejichž prostřednictvím se do kabelových rozvodů v bytovém domě dostává signál jednotlivých televizních sítí. Přechodem na DVB-T2 se budou měnit vysílací kanály těchto sítí, a tak bude nutné přeladit nebo vyměnit kanálové vložky. Jde o profesionální zásah, který musí provést servisní společnost zaměřená na úpravy antén. Objednat ji musí správce nebo majitel domu, a to s dostatečným předstihem před vypínáním současného pozemního televizního vysílání ve standardu DVB-T.

S blížícím se termínem vypínání sítí DVB-T budou jednotlivé servisní firmy stále vytíženější a budou si tvořit pořadníky zákazníků. Může se tak lehce stát, že pokud si vzpomenete na úpravu STA na poslední chvíli, vyjde na vás řada až po termínu vypínání DVB-T a zůstanete několik dní až týdnů bez televizního signálu. Dále je třeba počítat s tím, že k úpravám STA dojde během přechodu na DVB-T2 dvakrát. Nejprve servisní společnost naladí kanálové vložky na tzv. přechodové sítě DVB-T2, které zajišťují souběžné vysílání programů v novém standardu vedle končících sítí DVB-T. Druhé přelaďování nastane poté, co se budou vypínat sítě DVB-T a přechodové multiplexy DVB-T2 se budou přelaďovat na definitivní kmitočty.

Ani diváci využívající společnou anténu se neobejdou bez nového přijímače DVB-T2/HEVC. Společná anténa totiž šíří do domovního rozvodu signál v novém standardu DVB-T2, s nímž si dosavadní televizory nedokáží poradit. Jakmile tedy dojde k vypnutí vysílání v končícím standardu DVB-T, nebude možné pozemní cestou přijímat televizi jinak než v novém standardu DVB-T2. Veškeré termíny vypínání končících sítí a zapínání finálních multiplexů DVB-T2 naleznete v naší interaktivní mapě. Stačí zvolit váš kraj a v tabulkách najít vysílače, z nichž přijímáte signál.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více