Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

Televizory

Pokud si nechcete komplikovat sledování nového televizního vysílání používáním dvou dálkových ovladačů, kterým se nevyhnete, jestliže zvolíte levnější řešení a koupíte si set-top box DVB-T2/HEVC, pořiďte si rovnou nový televizor schopný přijímat signál v novém standardu.

Ceny těchto přijímačů začínají na 3 000 korunách a v závislosti na jejich vybavení, rozlišení obrazu a míře „chytrosti“ se mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun. Každý televizor DVB-T2/HEVC vám ale umožní přijímat programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), v němž prostřednictvím veřejnoprávní sítě DVB-T2 vysílají všechny stanice České televize.

Televizor DVB-T2/HEVC je nejjednodušším řešením pro příjem vysílání DVB-T2. Stačí jej připojit k anténě a spustit automatické vyhledávání programů. Přijímač sám najde a uloží všechny televizní stanice v dosahu vaší antény. Pokud máte chytrý televizor a kvalitní připojení k internetu, můžete přijímač připojit k síti a rozšířit si programovou nabídku o tzv. hybridní vysílání (HbbTV), jehož prostřednictvím se lze dostat k archivu pořadů jednotlivých televizních stanic, video bonusům, speciálním televizním kanálům a doplňkovým službám přímo na vaší televizní obrazovce.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více