Ministerstvo průmyslu a obchodu
Kontakty

USB tunery

Komu vadí „krabička navíc“ v podobě set-top boxu připojeného k televizoru a zároveň si nechce kvůli přechodu na vysílání DVB-T2 kupovat zcela novou televizi, může zkusit USB tuner DVB-T2/HEVC. Jde vlastně o jakýsi miniaturní set-top box, který se připojí do USB nebo HDMI vstupu na televizoru, ale nezabírá skoro žádné místo. Má však vlastní dálkové ovládání, takže podobně jako u set-top boxů budete muset jedním dálkovým ovladačem zapínat a vypínat televizor a druhým přepínat programy prostřednictvím USB tuneru. Ceny těchto zařízení jsou vyšší než u základních set-top boxů, většinou se pohybují okolo 1 000 korun nebo výše v závislosti na jeho výbavě.

Stejně jako u set-top boxu nestačí USB tuner zapojit pouze k televizoru, ale musí být k němu také připojena anténa. Jinak byste prakticky nové vysílání nenaladili. Některé USB tunery nabízí i používání multimédií. Rozhodně jde o dobré a elegantní řešení tam, kde ještě není třeba vyměnit celý televizor, ale klasický set-top box by byl přítěží. Navíc USB tunery lze využít i k příjmu televizního vysílání na počítačích a noteboocích.

Jak přijímat

Vyberte kategorii. Zobrazí se Vám základní technické požadavky a další důležité informace.

TIP: Pokud nejste v dosahu signálu DVB-T2 nebo chcete využít větší programovou nabídku, můžete zvolit alternativní způsoby příjmu televizního signálu – satelit, kabel nebo IPTV. Tento příjem televizního signálu je ale na rozdíl od DVB-T2 zpoplatněn.

Úpravy společných antén

Domácnosti v bytových domech často využívají společné televizní antény (STA). Těmto divákům nebude stačit výměna televizního přijímače nebo koupě set-top boxu DVB-T2, ale musí si prostřednictvím majitele nebo správce domu, případně bytového družstva zajistit úpravu STA pro příjem nových vysílacích sítí DVB-T2. Společné antény totiž používají tzv. kanálové vložky, které jsou naladěné na konkrétní vysílací kanály přijímaných sítí. Vzhledem k tomu, že nové vysílání bude často probíhat na jiných kanálech než vypínané vysílání DVB-T, je třeba tyto kanálové vložky vyměnit nebo přeladit.

Úprava STA je čistě odbornou záležitostí, na kterou je třeba najmout profesionální servisní firmu. S blížícím se termínem vypínání starého vysílání DVB-T se zájem o servisní společnosti bude zvyšovat, takže vám doporučujeme s úpravami STA neotálet. Pokud se rozhodnete upravit STA na poslední chvíli, může se stát, že všech y servisní firmy ve vašem okolí již budou mít nasmlouvané zakázky na několik týdnů dopředu a do vypnutí vysílání DVB-T vám společnou anténu upravit nestihnou. Riskovali byste tak, že po vypnutí DVB-T zůstanete na několik dní nebo dokonce týdnů bez televizního signálu.

Zjistit více

Co naladím zadarmo

V novém vysílání DVB-T2 jsou dostupné všechny programy, na které jste byli zvyklí u předchozí digitální televize DVB-T. Některé z nich vysílají ve vyšší kvalitě obrazu. Například Česká televize šíří v DVB-T2 všech šest svých programů v kvalitě Full HD. Nové vysílací sítě mají prostor i pro další programy, které se v nich postupně budou objevovat od začátku roku 2020. Z již známých projektů jde například o novou zpravodajskou stanici CNN Prima News nebo regionální TV Info. Jaké programy tedy zdarma naladíte v jednotlivých vysílacích sítích DVB-T2?

Zjistit více